Denna vecka ska jag skriva om produkter som har skapat lite av en revolution inom hudvårdsmarknaden idag. Företaget som har lyckats att åstadkomma det här säger att deras viktigaste uppdrag är att stå i spetsen för produktutveckling och förena de senaste kosmetiska och vetenskapliga framsteg för att skapa dynamiska, banbrytande produkter. De säger också att de inte kommer att marknadsföra någon produkt, om inte den har helt unika fördelar och lever upp till sina påståenden utan kompromisser. De verkar som att de har lyckats!
Märket Freeze 24-7 har vunnit CEW:s prestigefulla pris Enterprising Beauty Award för sitt nytänkande och framgångsrika koncept. Märket är ledande inom området anti-aging.
De har vunnit andra priser också och när man läser det här så börjar man undra vad innehåller de här produkterna som har blivit så framgångsrika? Jag gjorde en djupdykning i det här och kom fram till att de har en teknologi som är patentsökt givetvis, dumma vore de annars! Teknologin heter Age-less Technology som består av ett komplex av unika ingredienser som innehåller GABA. Om de enbart skulle använda GABA så får det ingen effekt på uppkomsten av fina linjer och rynkor. Genom att kombinera deras unika komplex med GABA så hjälper komplexet GABA att reducera en tydlig minskning av uppkomsten av fina linjer och rynkor. Hängde ni med? Ja hemligheten ligger i det unika komplexet och närmare innehållet än så här kommer vi nog inte! Så någon hemmagjord kräm kan vi nog inte åstadkomma tyvärr!
Jag har valt ut ur produktserien Freeze 24/7 Ice Cream Double Scoop, vilket namn! Det får mig att tänka på en strut med massor av härlig glass!
Denna högteknologiska produkt har en unik fuktupplevelse samtidigt som den har mycket anti-age fördelar. Huden får en riktig lyxcocktail med massor av ingredienser som gör att din hud får lyster, smidighet, rynkor och fina linjer reduceras. Ice Cream Double Scoop bekämpar också fria radikaler och oxidativ stress. Det kanske skulle vara lättare att tala om vad den här krämen inte gör! Ice Cream Double Scoop är testad på alla möjliga sätt men dock inte på djur, tack för det! Jag tycker personligen inte att djur skall få lida på vår bekostnad. Ice Cream Double Scoop skall helst användas dagligen får att du skall nå resultat men vill du uppnå ett toppresultat så skall du alltid använda produkter ur samma serie till din hudvård.
Jag har blivit väldigt nyfiken att pröva den här produkten, är du det också?
Njut av livet så hörs vi snart igen!
Mv. Marie
ps. Freeze serien har härlig läppglans också!